Badania laboratoryjne – jak interpretować

Niektórzy lekarze nazywają badania laboratoryjne badaniami dodatkowymi. Jest to nazwa bardzo odpowiednia, ponieważ każdy na pewno wie o tym, że „lepiej zapobiegać chorobom, niż je leczyć”. Analizy laboratoryjne są najważniejszymi badaniami w praktyce medycznej, dlatego że zawierają dokładne informacje o stanie zdrowia pacjenta.

Interpretacja wyników badań laboratoryjnych

estherase / CC BY-NC-SA / Footer.com

estherase / CC BY-NC-SA / Footer.com

Analiza krwi, moczu, kału, poziomu hormonów oraz inne badania umożliwiają zdobycie ważnych informacji i wyciąganie wniosków, dotyczących wszystkich części organizmu. Dobry i doświadczony lekarz na podstawie tylko morfologii krwi może szybko rozpoznać nawet bardzo poważne choroby.

Ogromna ilość badań laboratoryjnych jest bezpieczna i prawie bezbolesna dla pacjenta. Największym powikłaniem po źle wykonanym pobraniu krwi może być tylko siniak. Warto wykonywać wszystkie badania systematycznie i na bieżąco, aby dowiadywać się o stanie zdrowia, ewentualnych chorobach, zanim pojawią się ich pierwsze objawy. Takie informacje mogą być cenne dla każdego pacjenta, ponieważ dzięki nim jego zdrowie i życie może być uratowane. W wielu przypadkach wczesne rozpoznanie choroby może oznaczać niemal pewne wyleczenie. Lekarze radzą, aby każdy pacjent wykonywał zestaw podstawowych analiz koniecznie raz w roku, albo przynajmniej co kilka lat.

Co trzeba wiedzieć o badaniach laboratoryjnych, czyli co zaciemnia wyniki?

Jeśli pacjent zauważy, że na wydruku z wynikami morfologii krwi obwodowej dany czynnik jest niezgodny z normą, nie trzeba denerwować się. Nie koniecznie oznacza to chorobę. Bardzo duży wpływ na wynik badania krwi ma tryb życia, jaki prowadzi pacjent. Wyniki będą odbiegać od normy, jeśli człowiek jest pod wpływem przedłużających się stresów. Wyniki osób pracujących fizycznie są inne, niż osób pracujących przy komputerach. Morfologia krwi może odbiegać od normy u osób, które przyjmują doustne środki antykoncepcyjne, zwiększające poziom niektórych typów białych krwinek. Duży wpływ na wyniki badań ma również palenie tytoniu, albo spożywanie bardzo dużych ilości alkoholu.

Jak przygotować się do badania?

Do badania należy przystąpić na czczo, nie można jeść, ani pić, co najmniej 6 godzin wcześniej. Nie wolno pić alkoholu, co najmniej 24 godziny przed pobraniem krwi.


Artykuły